AbbVie (NYSE:ABBV)

16. LISTOPADU 2019

Dividenda
$4.72

Dividendový výnos
5.32%

Tržní kapitalizace
$131 miliard

Cena akcií 15. listopadu 2019
$88.70

Popis společnosti

AbbVie je biotechnologická společnost zaměřená na vývoj a prodej léků v sektoru imunologie, onkologie a virologie. Společnost AbbVie se v roce 2013 oddělila od společnosti Abbott Laboratories (NYSE: ABT). Společnost AbbVie dnes generuje více než 30 miliard dolarů tržeb a tržní kapitalizace firmy je asi 131 miliard dolarů.

Výsledky

Počátkem listopadu vedení společnosti oznámilo finanční výsledky za třetí čtvrtletí. Tržby vzrostly o 3% na 8,5 miliardy dolarů. Prodeje Humiry poklesly o 3,7% je to již třetí čtvrtletí poklesu v řadě. Vedení společnosti reportovalo zisk na akcii ve výši 2,33 dolarů, což je růst o 9%. Jak tržby tak zisk na akcii překonaly odhady analytiků. Vedení společnosti AbbVie očekává, že za celý rok 2019 bude upravený zisk na akcii v rozmezí 8,90 až 8,92 dolarů. Střed tohoto odhadu představuje nárůst o 12,6 % oproti roku 2018.
 

Budoucí výhled

Ztráta exkluzivity léku Humira představuje pro společnost významné riziko. Vedení společnosti AbbVie uvedlo, že slevy v Evropě byly u horní hranice firemního očekávání, přičemž ceny Humiry propadly o 10% až 80% v závislosti na zemi. Společnost AbbVie bude v USA od roku 2023 čelit konkurenci v podobě biosimilárních léků. Vedení společnosti AbbVie proto investovalo miliardy do výzkumu a vývoje za účelem vybudování velkého portfolia nových produktů. Dvěma největšími oblastmi rozvoje budou hematologická onkologie a imunologie příští generace. Vedení AbbVie očekává, že prodej jiných produktů než Humira přesáhne do roku 2020 16 miliard dolarů a do roku 2025 35 miliard dolarů. Dále také uvedlo, že tržby z Humiry by se kolem roku 2025 mohly přiblížit nule. Na druhou stranu vedení očekává, že akvizice společnosti Allergan by mohla přinést růst zisku o více než 10% ročně. Management společnosti i nadále usilovně pracuje na tom, aby budoucí pokles příjmů z Humiry byl kompenzován z jiných zdrojů.

Ocenění

Na základě očekávaného zisku na akcii ve výši 8,91 dolarů se akcie společnosti AbbVie obchodují s poměrem ceny a zisku přibližně 10, což je jen o malinko více než když jsme akcie doporučovali ke koupi poprvé v březnu 2019 (9,1). Vzhledem k tomu, že náš odhad spravedlivého ocenění je poměr ceny a zisku 13, jsou akcie společnosti AbbVie v současné době stále podhodnoceny.

Hodnocení

Společnost AbbVie se během posledních několika let stala jednou z největších biotechnologických společností na světě.

Výsledky byly solidní a věříme, že negativní reakce nebyla opodstatněná. Společnost AbbVie nebude růst tak rychle jako tomu bylo během posledních několika let, ale společnost by měla být schopna růstu zisků. Věříme, že akcie jsou podhodnocené a vzhledem k silnému celkovému výhledu výnosů hodnotíme akcie společnosti AbbVie, za současnou cenu, jako vhodné k nákupu.

Disclaimer

Investicnigramotnost.cz je informační služba. Obsahuje stanoviska k nákupu, prodeji a držení různých akcií a jiných cenných papírů. Provozovatelé investicnigramotnost.cz však nejsou zprostředkovatelé nebo investiční poradci a neposkytují investiční poradenství ani doporučení zaměřená na určitého účastníka nebo s ohledem na konkrétní okolnosti určité osoby. Informace uváděné na webových stránkách včetně odborných článků, komentářů a výhledů nemají v žádném případě sloužit jako individuální investiční doporučení ani analýza investiční příležitosti dle zákona 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Před jakýmkoliv investičním rozhodnutím doporučujeme kontaktovat zkušeného investičního poradce a záměry s ním konzultovat. Investicnigramotnost.cz nezaručuje, že budete akciový trh překonávat. Informace poskytnuté na investicnigramotnost.cz jsou získány ze zdrojů, které jsou považovány za spolehlivé, ale není zaručena přesnost nebo úplnost. V různých obdobích mohou vydavatelé a provozovatelé investicnigramotnost.cz vlastnit, nakupovat nebo prodávat cenné papíry projednávané za účelem investic nebo obchodování. Provozovatelé investicnigramotnost.cz a její vydavatelé, vlastníci a zprostředkovatelé neodpovídají za ztráty nebo škody, peněžní nebo jiné, které vyplývají z obsahu investicnigramotnost.cz. Minulé výsledky nemusí nutně zaručit budoucí výkonnost.